1
Led

Sociální dávky hmotné nouze v roce 2012

Posted By in Peníze

S příchodem nového roku 2012 čeká státní systém sociálních dávek celá řada poměrně velkým změn. Mění se pomoc ve hmotné nouzi z důvodu navýšení životního minima. Jak se tyto změny projeví a jaké budou dávky hmotné nouze v roce 2012?

Od 1. 1. 2012 vstoupí v platnost nařízení vlády české republiky, kterým se upravuje výše částek životního a existenčního minima. Tato změna ovlivní především dávky pomoci ve hmotné nouzi, tedy příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

Životní minimum se mění poprvé od roku 2006. Od 1. 1. 2012 se navyšují tyto částky o 9%. Původně tedy životní minimum bylo 3126 Kč a nově bude 3410 Kč. A existenční minimum bylo 2020 Kč a nově bude 2200 Kč.

Mění se i způsob jak se vyplácí tyto sociální dávky. Zatímco až dosud se o pomoc ve hmotné nouzi žádalo na sociálním úřadu (odbor sociální péče městského nebo obecního úřadu). Nově tuto agendu přebírají úřady práce. Od nového roku tedy doplatek na bydlení 2012 a příspěvek na živobytí bude schvalovat a vyplácet úřad práce.

Důvodem této změny je to, že úřad práce zajišťuje programy pro nezaměstnané (veřejné práce) a je tak schopen nabídnout těm, kdo mají velmi nízké příjmy pod hranicí životního minima, zvýšení jejich příjmů právě díky veřejným pracím nebo jim zajistit nějaké zaměstnání. Dosud docházelo často k tomu, že žadatel o dávky hmotné nouze tvrdil, že není schopen sehnat žádnou práci nebo jiný zdroj zvýšení příjmů. Nově by mělo takových případů ubývat.

Mění se ale i další sociální dávky. Zvýšení životního minima bude mít vliv i na jiné přídavky a příspěvky. Od hranice životního minima se totiž odvíjí výpočet i dalších dávek nebo nároku na ně. Mění se tak hranice, od které je nárok na porodné nebo třeba na dávky na děti.

Velké změny přináší rok 2012 i u rodičovského příspěvku. Tady se mění jak podmínky získání, tak i částky, které se na tyto dávky vyplácí. Pokud vás zajímají všechny změny a chcete vědět, na co máte nárok nebo na co si dát pozor, podívejte se na některý z odkazů v tomto článku a dozvíte se více.

2 Responses to “Sociální dávky hmotné nouze v roce 2012”

  1. Sociální dávky hmotné nouze v roce 2012 « Blog ABClinks.cz Says:

    [...] Copywriting [...]

  2. » Sociální dávky hmotné nouze v roce 2012 > MyBlog Says:

    [...] Copywriting Tags: 2012, dávky, hmotné, nouze, roce, Sociální Jan01 Comments (0) [...]

Leave a Reply