13
Led

Jak a kdy jí Španělé

Posted By in Cestování

Nejrůznější kavárny a bary ve Španělsku otevírají většinou kolem osmi hodin. Španělé jsou totiž zvyklí snídat právě v takových zařízeních. Nejčastějším ranním pokrmem bývá sladké pečivo a káva, která je obvykle podávána s mlékem. Neznalé turisty většinou překvapí velikost kávy. Pokud si ve Španělsku chcete pochutnat na naší klasické kávě, musíte si říci o café americano. Jinak vám její množství zřejmě nebude stačit.

S blížící se jedenáctou hodinou se Španělé opět scházejí k vůli společnému jídlu. V této denní době společně svačí a často spolu prohodí i pár slov jak bývá v jižní Evropě zvykem. Mezi první a čtvrtou hodinou odpolední bývá podáván oběd. Pro turistu je výhodné je dát si polední menu del día. Za něj zaplatíte jen něco kolem 10 EUR a servírovány vám budou 2 chody, pití a často i zákusek.

Jídelní lístek bývá rozdělen podobně jako u nás: na předkrmy (entradas), polévky (sopas), pizzy (pizzas), rybí pokrmy (pescados), masité pokrmy (carnes), těstoviny (pastas) a zákusky (postres). Ve Španělsku je považováno za neslušné sedat si k již částečně obsazenému stolu. Dále bývá zvykem, že se platí vždy za celý stůl. Číšník dostává spropitné kolem 10% z celkové sumy, které se nechává na talířku k tomu určenému. Následně se pak můžete vyrovnat mezi sebou a útratu si rozdělit.

V době kolem 15. hodiny otevírají i místní pivnice a naopak muzea a obchody zavírají, protože nastává siesta (polední klid). Večeři si Španělé dávají od osmé hodiny večerní až téměř do půlnoci. Čas je nejen zde, ale v celé jižní Evropě, posunut do nočních hodin vzhledem k již zmiňované siestě.

Pokud budete chtít navštívit některý ze zábavních podniků či místních diskoték, budete si muset počkat až do jedné hodiny ranní. Atmosféra v těchto zařízeních pak vrcholí až mezi třetí a pátou hodinou. Ale nebojte, na čas s poledním odpočinkem si i jako turista, který se vydal do Španělska, velmi rychle přivyknete.

One Response to “Jak a kdy jí Španělé”

  1. dětská postel s úložným prostorem Says:

    Useful info. Fortunate me I discovered your web site
    accidentally, and I am shocked why this coincidence did not came about in advance!

    I bookmarked it.

Leave a Reply