18
Říj

Co je to HEPA filtr?

Posted By in Bydlení

Nedílnou součástí moderních vysavačů jsou HEPA fitry.

 • K čemu ve vysavači slouží?
 • Jak fungují?
 • Jaké existují typy HEPA filtrů?
 • Potřebuji vůbec HEPA filtr?
 • Na toto vše se Vám pokusíme odpovědět.

  Tak jako mnoho moderních vynálezů, byly i HEPA filtry zkonstruovány pro kosmické účely. NASA sestrojila tento filtr pro ochranu astronautů před nebezpečnými částicemi. Zkratka HEPA znamená High Efficiency Particulate Air, volně přeloženo „vysoce efektivně vyčištěný vzduch“.

  Stejně jako teflon nebo digitální hodinky určené původně do vesmíru, slouží dnes HEPA filtry široké veřejnosti.

   

  K čemu ve vysavači slouží?

  HEPA filtry se u sáčkových vysavačů umisťují jako poslední z filtrů. Mají za úkol zachytit ty nejjemnější částečky (prach, pyly, spóry plísní, výkaly roztočů nebo cigaretový kouř), které prošly předcházejícími filtry. Vzduch by do nich měl vstupovat již dostatečně vyčištěný – většinu nečistot zachytí vícevrstvé filtrační sáčky a částečně i motorový filtr. Nejjemnější částice pak zachytí poslední HEPA filtr.

  Aby byl HEPA filtr plně funkční, musí být celá soustava filtrů dostatečně kvalitní a konstrukce vysavače musí zajišťovat vysokou těsnost vzduchové cesty. Jakákoli netěsnost sáčku nebo jeho špatná kvalita práci HEPA filtru značně ztíží. V tomto případě se filtry rychle zanášení a snižují tak účinnost vysavače a zvyšují jeho spotřebu.

  Samotný HEPA filtr musí být v těle vysavače kvalitně usazen. Gumové těsnění na filtru nebo na těle vysavače zajistí těsnost a průtok veškerého vzduchu HEPA filtrem. Jakákoli netěsnost způsobí obtékání HEPA filtru a vyřadí jej prakticky z činnosti.

  Filtrační schopnost HEPA filtru zjistíte dle jeho značení – stupnicí od 10 – 17. Ve vysavačích se používají filtry do třídy 13, vyšší třídy slouží např. ve farmaceutickém průmyslu, na operačních sálech a podobně.

  HEPA filtry č. 10 zadrží 85% částeček ve vzduchu s rozměry 0,05 až 0,15 mikrometrů.

  HEPA filtry č. 12 zadrží až 99,5%. Větší částice se odfiltrují s ještě větší účinností.

  HEPA filtry č. 13 mají účinnost až 99,97%. Z každých 10.000 částic o velikosti nad 0,01 mikrometru propustí pouze 3 částice.

  Jak fungují?

  Princip HEPA filtru je jednoduchý – velká plocha filtračního materiálu je mnohonásobně složena do „harmoniky“ a vložena do pevného rámku. V jedné vrstvě je filtrační materiál jednoduše prostupný, ale při složení do malého prostoru propustí jen „čistý“ vzduch.

  Aby byl skládaný filtr funkční, musí být jeho okraje utěsněny. U kvalitních filtrů můžete zalití krajů těsnícím plastem jednoduše pozorovat.

   

  Jaké existují typy HEPA filtrů?

  V distribuci naleznete několik typů HEPA filtrů – jednak s různou kvalitou filtrace (viz výše) a pak omyvatelné a neomyvatelné.

  Firma Electrolux rozděluje omyvatelné a neomyvatelné HEPA filtry dle barev. MODRÝ filtr je omyvatelný, ZELENÝ NEomyvatelný. Na boku HEPA filtru naleznete i popis, který Vám jednoznačně určí, zda je filtr omyvatelný či nikoli.

  Omyvatelné filtry jsou cenově náročnější, zajistí Vám ale dlouhou životnost. Výrobce doporučuje, aby k jejich omytí pod tekoucí vodou došlo zhruba po každé páté výměně filtračního prachového sáčku – to znamená vždy, když otevřete nové balení sáčků do vysavače. Zároveň vyměňte i motorový filtr.

  Omyvatelný HEPA filtr se vkládá pod vlažnou tekoucí vodu tak, aby voda vtékala kolmo na záhyby, a naklání se, aby voda vymyla nečistoty usazené mezi jeho sklady. Po důkladném omytí nechte filtr okapat a uschnout. Nevkládejte jej do vysavače a nepoužívejte před uschnutím.

  Neomyvatelné filtry je třeba po jejich zanesení vyměnit, omytí není možné. Pokud je Váš vysavač konstrukčně dobře řešený a používáte-li kvalitní sáčky do vysavače, mají i levnější neomyvatelné filtry dlouhou životnost.

  Při manipulaci s filtry se vyvarujte jejich deformaci či klepání s nimi o pevnou podložku – můžete tím způsobit jejich natržení nebo porušení těsnosti. Při čištění nepoužívejte ostré nebo pevné předměty. Usazeniny na filtru neseškrabujte ani nekartáčujte, k čištění nepoužívejte tlakovou vodu! Takto poškozené filtry neplní svou funkci.

  Potřebuji HEPA filtr?

  HEPA filtry jsou ve vysavačích důležité zejména tam, kde se nachází alergici. Kvalitní HEPA filtr umístěný v kvalitním vysavači zajistí vysokou čistotu vzduch a zabrání tak možným alergickým reakcím.

  Pokud nejste alergici a nikdo ve vašem okolí alergií netrpí, není HEPA filtr nutný. Nikde ale není řečeno, že alergii nemůžete získat. Proto HEPA filtry vřele doporučujeme.

  Pokud ale Váš vysavač HEPA filtry nemá, dbejte alespoň na to, abyste používali kvalitní sáčky z vícevrstvé netkané textilie a pravidelně měnili vstupní motorové filtry a výstupní mikrofiltry.

  Pokud vlastníte vysavač bez HEPA filtru a využíváte sáčky typu S-bag, máte možnost použít sáčky Electrolux E206B – Clinic Bag, které jsou certifikovány jako HEPA filtr třídy 10. Získáte tím kvalitní filtraci i bez HEPA filtru.

   

  Další typy HEPA filtrů

  HEPA filtry se nevyrábějí pouze v plastových rámcích. ETA ve svých vysavačích používá HEPA filtry i v papírových rámečcích.

  HEPA filtry samozřejmě naleznete i v bezsáčkových vysavačích. Často se jedná o válcové filtry, které zachycují hlavní nápor prachu a nečistot při vysávání. Pokud není vysavač dobře konstruován, dochází velice rychle k jejich zanášení, snížení účinnosti vysavače a jejich čištění může být velice pracné.

  Pokud máte doma alergika, doporučujeme zvýšenou opatrnost jak při výběru samotného bezsáčkového vysavače, tak i následně při manipulací s vysátým prachem!

  U většiny neoriginálních filtrů výrobce neudává jejich třídu, není tak možno zjistit jejich kvalitu a následně je problém zajistit výsledek kvality vzduchu při vysávání.

  Pokud chcete mít jistotu, že Vaši blízcí nebudou trpět alergiemi následkem úklidu a pokud jim chcete zajistit bezpečné prostředí, vyberte si vysavač renomované značky s možností dokoupení originálních HEPA filtrů s prokazatelnou účinností.

  V našem sortimentu naleznete kompletní sortiment HEPA filtrů pro vysavače Electrolux, AEG,Zanussi, nechybí ani HEPA filtry ETA, Zelmer a další. Obraťte se na nás, rádi Vám poradíme.

  www.provysavace.cz

  Leave a Reply